World Thrombosis Day

جنبش سراسری روز جهانی ترومبوز

روز جهانی ترومبوز

۱۳ اکتبر، به عنوان روز جهانی ترومبوز به رسمیت شناخته شده است و بر روی بیماری ترومبوز، که اغلب به درستی درک نشده یا نادیده گرفته شده، متمرکز است. همکاران ما در صدها رویداد آموزشی در کشورهای مختلف جهان، بر موضوع ترومبوز، بعنوان مشکلی روزافزون در سلامت تاکید می کنند.

زمان

روز جهانی ترومبوز همه ساله در ۱۳ اکتبر، روز تولد رودلف ویرچو که در آسیب شناسی ترومبوز پیشتاز بود، برگزار می شود. ویرچو که طبیب و آسیب شناس آلمانی بود، مفهوم ترومبوز را توسعه داد و درک ما را از آن بیشتر نمود. برای دریافت اطلاعات بیشتر از سایت موزه پزشکی برلین که پیش از این موزه آسیب شناسی رودلف ویرچو نام داشت بازدید کنید.

اهداف

•برجسته کردن مشکلات بیماری (ترومبوز به طور کلی) و تاکید بر لزوم اقدامات عملی در رابطه با جنبه ها ناشناخته و تبعات خطرناک ترومبوآمبولی وریدی

•ارتقا آگاهی عمومی در رابطه با اهمیت، خطرها، علایم و نشانگان ترومبوآمبولی وریدی

•توانمند سازی افراد برای درخواست دریافت بی درنگ خدمات پزشکی، اگر آنها علایم و نشانگان بیماری را دارند و جلب توجه و علاقه کادر درمانی به مشارکت در مباحث مربوط به روش های مناسب برای تشخیص، پیشگیری و درمان.

•ایجاد انگیزه در سازمان های علاقمند کشور های جهان برای هدایت مناسب و هماهنگ کمپین در کشور خود و منطقه جغرافیایی مربوطه

• حمایت از شکل گیری پروتکل های مراقبت و درمان جهت پیشگیری، تشخیص و درمان ترومبوآمبولی وریدی

ماموریت

روز جهانی ترومبوز، به دنبال ارتقا آگاهی جهانی در مورد ترومبوز است، که شامل علل پیدایش، عوامل موثر در شکل گیری لخته، علایم و نشانگان، پیشگیری براساس شواهد و درمان می باشد. نهایتا ما برای کاهش مرگ و میر و معلولیت های ناشی از بیماری مبارزه می کنیم.

حمایت از هدف مجمع جهانی بهداشت در خصوص کاهش مرگ و میر زودرس بیماری های غیرواگیردار به میزان ۲۵ درصد تا سال ۲۰۲۵ و نیز حمایت از برنامه سازمان بهداشت جهانی جهت پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیردار بین سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۲۰ است.

تاریخچه

روز جهانی ترومبوز توسط انجمن بین المللی ترومبوز و هموستاز (ISTH) و در پاسخ به درخواست اعضا برای تمرکز بر روزی جهت ارتقا آگاهی جهانی از ترومبوز، در سال ۲۰۱۴ تاسیس گردید. بالغ بر ۲۰۰ سازمان در اولین روز جهانی ترومبوز مشارکت کردند و با اجرای برنامه های آموزشی، حضور در رسانه های ارتباط جمعی و شبکه های اجتماعی، این حرکت را به جهانیان معرفی کردند. همه روزه، سازمان های جدید در اکناف جهان به جنبش ما می پیوندند.

روز جهانی ترومبوز
آخرین اخبار
تجربیات بیماران جدید نشان دهنده نیاز به ارتقا آگاهی عموم

شش تجربه جدید در بیماران نشانگر خطرات جدی ترومبوآمبولی وریدی است. تجربه های متنوع نشان می دهد که ترومبوآمبولی وریدی می تواند هرکسی را بدون توجه به وضعیت سلامتی او، مورد تعرض قرار دهد. بیشتر بخوانید

موسسه ترومبوز بریتانیا میزبان سمینار آموزشی در باره روز جهانی ترومبوز

موسسه ترومبوز در بریتانیا اعلام کرد که سمیناری آموزشی در باره مسایل و فرصت های ارتقای مدیریت ترومبوز برگزار می کند. این رویداد روز ۱۳ اکنبر مصادف با روز جهانی ترومبوز برگزار می شود. بیشتر بخوانید

مطالعات مربوط به روز جهانی ترومبوز نشان دهنده کمبود آگاهی عموم در ارتباط با VTE ، DVT و PE است

در اولین مطالعه بین المللی آگاهی عمومی در باره ترومبوز، مشخص شد که درک عموم از ترومبوز ورید های عمقی و آمبولی ریه بسیار پایین تر از سایر شرایط سلامت از قبیل سکته قلبی، سکته مغزی، فشار خون، سرطان پستان، سرطان پروستات و ایدز است. بیشتر بخوانید