World Thrombosis Day

جنبش سراسری روز جهانی ترومبوز

سوالاتی که در مورد جنبش روز جهانی ترومبوز مکرراً پرسیده می شودروز جهانی ترومبوز چیست؟
روز جهانی ترومبوز، جنبشی آموزشی است که با هدف کاهش چشمگیر مشکلات ناشی از بیماری ترومبوز بنا شده است. روز جهانی ترومبوز ، به وسیله انجمن بین المللی ترومبوز و هموستاز به وجود آمده و هدایت می شود. روز جهانی ترومبوز یک همکاری بین المللی است که با تشریک مساعی سازمانها و حامیان محلی،منطقه ای، ملی و بین المللی برگزار می شود. در روز جهانی ترومبوز از طریق گردهمایی ها، سخنرانی ها، نمایشگاه های سلامت، جلسات علمی، وسایل ارتباط جمعی و غیره، آگاهی عموم ، با هر سن و سال و از هرملیتی و مخصوصاً آگاهی متخصصان بهداشت و درمان ارتقا داده می شود.


چگونه ما در این جنبش مشارکت کنیم؟
صد ها سازمان و افراد عادی در روز جهانی ترومبوز بسیج شده اند. با تکمیل فرم تقاضای همکاری به ما بپیوندید.


اهداف این جنبش چیست؟
هدف روز جهانی ترومبوز هشدار جهانی در مورد اهمیت کاهش مرگ و میر و معلولیت ناشی از ترومبوز است. روز جهانی ترومبوز سازمان های همکار را تشویق به ارتقاء آگاهی مردم در ارتباط با ترومبوز، علایم و نشانگان و عوامل خطر در موارد خاص بیماری ها نظیر ترومبوز وریدهای عمقی، آمبولی ریه و ترومبوآمبولی وریدی می کند. در بلند مدت حرکت ما در پی کاهش تعداد بیماران تشخیص داده نشده، معلولیت ومرگ ومیر با ارزیابی مخاطرات و پیشگیری و درمان مبتنی بر شواهد است.


در سال ۲۰۱۵ تمرکز بر روی چه مسایلی است؟
در جهان از هر چهار نفر یک نفر به علت ترومبوز می میرد. ترومبوآمبولی وریدی، که نوعی ترومبوز است، از دلایل عمده معلولیت و مرگ ومیربه شمار می رود. این عارضه افراد را در هر سن ، جنس ، قومیت و ملیت تحت تاثیر قرار می دهد. ابتلا بسیاری از افراد به ترومبوآمبولی وریدی (تا ۶۰ درصد) در زمان بستری شدن در بیمارستان یا متعاقب آن پیش می آید. ترومبوآمبولی وریدی یکی از موارد مهم قابل پیشگیری، مرگ و میر های بیمارستانی است.
آگاهی عمومی در باره ترومبوآمبولی وریدی کم است و آشنایی با بستری شدن در بیمارستان بعنوان عامل خطر، از آنهم کمتر است. لذا روز جهانی ترومبوز سال ۲۰۱۵، بر ترومبوآمبولی وریدی مرتبط با موارد بستری شدن در بیمارستان متمرکز است و کادر درمانی و بیماران ترغیب می شوند که ترومبوآمبولی وریدی را جدی بگیرند و با علایم، نشانگان بیماری و عوامل خطر آن آشنا شوند.


چشم انداز بلند مدت جنبش چیست؟
در دراز مدت، جنبش روز جهانی ترومبوز ، از اهداف مجمع جهانی بهداشت حمایت میکند: که کاهش مرگ ومیر زودرس، ناشی از بیماری های غیرواگیردار، به میزان ۲۵ درصد تا سال ۲۰۲۵ از آن جمله است. جنبش روز جهانی ترومبوز از برنامه عملیاتی سازمان بهداشت جهانی هم در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیردار در بازه زمانی ۲۰۱۳- ۲۰۲۰ حمایت می کند. . در مجموع جنبش روز جهانی ترومبوز هدف جامعی را تبلیغ می کند: حصول اطمینان از زندگی سالم و کاهش مشکلات بیماری با اولویت بیماریهای غیرواگیردار (به مثابه بخشی از برنامه توسعه پس از سال ۲۰۱۵ توسط هیات بلند پایه از افراد برجسته مرتبط با مدیر کل سازمان ملل).


روز جهانی ترومبوز چه موقع برگزار می شود؟
روز جهانی ترومبوز همه ساله در ۱۳ اکتبر، روز تولد رودلف ویرچو ، طبیب و آسیب شناس آلمانی برگزار میشود. او مسیر درک انسان از ترومبوز و بیماری زایی ترومبوآمبولی وریدی را هموار کرد.


روز جهانی ترومبوز کجا برگزار می شود؟
روز جهانی ترومبوز ، به وسیله صد ها سازمان متعهد، موسسات، انجمن های حرفه ای و گروههای حامی بیماران در سراسر جهان، به رسمیت شناخته شده است. همه ی همکاران نیازمبرم به ارتقاء آگاهی عموم از ترومبوز ،کاهش مرگ و میرهای غیر ضروری و تشویق دیگران به پیوستن به آنها را درک می کنند. فعالیتهای روز جهانی ترومبوز در دانشگاهها، مکانهای عمومی، جلسات علمی، تجاری، کلینیک ها، و سایر مکان ها که عامه مردم را به این موضوع مهم ربط میدهد، برگزار میشود.


بنیانگذاران و هدایت کننده گان چه کسانی هستند؟
انجمن بین المللی ترومبوز و هموستاز، بنیان گذار و رهبر جنبش روز جهانی ترومبوز است. کمیته رهبری ویژه ای متشکل از متخصصان حوزه پزشکی از سراسر جهان وظیفه نظارتی عملیات آن را بعهده دارد. انجمن بین المللی ترومبوز و هموستاز با مجموعه ای از سازمانهای ملی و بین المللی در بیش از ۹۰ کشور جهان همکاری نزدیکی دارد.


سازمانهای همکار جنبش کدامند؟
بیش از ۲۰۰ سازمان در جنبش روز جهانی ترومبوز مشارکت دارند. این گروهها شامل انجمن های طب عروق، هموستاز و ترومبوز و همچنین سازمان های بین المللی قلب و عروق، نورولوژی، هماتولوژی و سایر سازمان های مرتبط با مشکلات ناشی از ترومبوز می باشند. در میان سایر همکاران، مرکز کنترل بیماری ها، انستیتوی ملی سلامت، فدراسیون جهانی قلب و فدراسیون جهانی سکته مغزی قرار دارند.


حامیان و همکاران برای شناساندن این روز چه فعالیت هایی انجام می دهند؟
ما از تنوع باور نکردنی همکارانمان در سراسر جهان سپاسگزاریم، ونسبت به ظرفیت و منابع هر سازمان حساسیت داریم. سازمانها فعالیتهای آموزش عموم و آموزش حرفه ای خود را اداره میکنند که نتیجتاً به اهداف جنبش روز جهانی ترومبوز وبیش از آن منجر میشود. کتابچه راهنمای همکاران شامل مروری گذرا به وقایع گذشته است و میتواند فعالیتهای جدید در مورد جنبش روز جهانی ترومبوز را تسهیل کند.

روز جهانی ترومبوز
آخرین اخبار
تجربیات بیماران جدید نشان دهنده نیاز به ارتقا آگاهی عموم

شش تجربه جدید در بیماران نشانگر خطرات جدی ترومبوآمبولی وریدی است. تجربه های متنوع نشان می دهد که ترومبوآمبولی وریدی می تواند هرکسی را بدون توجه به وضعیت سلامتی او، مورد تعرض قرار دهد. بیشتر بخوانید

موسسه ترومبوز بریتانیا میزبان سمینار آموزشی در باره روز جهانی ترومبوز

موسسه ترومبوز در بریتانیا اعلام کرد که سمیناری آموزشی در باره مسایل و فرصت های ارتقای مدیریت ترومبوز برگزار می کند. این رویداد روز ۱۳ اکنبر مصادف با روز جهانی ترومبوز برگزار می شود. بیشتر بخوانید

مطالعات مربوط به روز جهانی ترومبوز نشان دهنده کمبود آگاهی عموم در ارتباط با VTE ، DVT و PE است

در اولین مطالعه بین المللی آگاهی عمومی در باره ترومبوز، مشخص شد که درک عموم از ترومبوز ورید های عمقی و آمبولی ریه بسیار پایین تر از سایر شرایط سلامت از قبیل سکته قلبی، سکته مغزی، فشار خون، سرطان پستان، سرطان پروستات و ایدز است. بیشتر بخوانید